• Lofzang op de Vixen Polaris

    Bijlage 20497
    Ik heb er eerder al één gehad, en had al snel spijt van de verkoop. Tot vandaag, want ik heb er weer één! (Bedankt, Roland!)

    De Vixen Polaris. Een klein wondertje.

    Deze montering werd vroeger geleverd onder verschillende telescopen van Vixen en Celestron. Van elfjes tot 80/1200 refractors, met houten en aluminium statieven. Helaas worden ze niet meer gemaakt en ook tweedehands zie je niet vaak. Het is een kleine, lichte montering die kijkers tot ongeveer 5 kg draagt. Uiterlijk en qua gewicht lijkt hij erg op een EQ-3, maar dan met meer draagkracht, veel mooier afgewerkt en met de typische Vixen soepelheid. Eigenlijk zou ik geen montering weten die beter is voor visueel gebruik van een kleine kijker. Niet voor fotografie! (later daarover meer)

    Er zijn een paar dingen aan dit monterinkje die hem voor mij echt super maken:

    - Heel stevig
    - Lichtgewicht. Hij weegt 5,5kg zonder tegengewicht, 8,5kg met tegengewicht.
    - Geen speling, soepel (maar niet té). Iedereen die wel eens aan een GP of SP gedraaid heeft weet wat ik bedoel
    - Tegengewichtstang met schroefdraad, dus NOOIT een wegglijdend tegengewicht.
    - In enkele seconden om te schakelen van EQ naar AZ montering.

    Vooral dat laatste vind ik helemaal geweldig en ik ben het op deze manier nog bij geen enkele andere montering tegengekomen. Boven de EQ-stand.

    Wil je switchen naar AZ om lekker te zwiepen duw je simpelweg de tegengewichtstang omhoog. Dat is alles! Zie onder.

    De fijnregelknoppen wijzen in deze stand altijd naar je toe, dus ook dat is ideaal. In nog geen twee seconden tijd heb je opeens een Giro-achtige AZ montering! In AZ-stand kun je natuurlijk ook het tegengewicht + stang verwijderen om gewicht te besparen. Handig voor op vakantie.

    Er zijn wel een paar nadelen: op onze breedtegraad is fotografie niet te doen, omdat je niet door de poolzoeker kan kijken als de RA-as op 52 graden staat. De "bodemplaat" zit dan in de weg. Een knullige ontwerpfout (die later overigens is verholpen bij de New Polaris, maar die is dan weer niet zo makkelijk als AZ-montering te gebruiken). Voor visueel gebruik is het natuurlijk geen enkel probleem, want ruwweg op het noorden richten is dan voldoende. Ook zit er geen zwaluwstaartverbinding op (die hadden ze toen nog niet). Als deze twee "nadelen" er niet op zaten had ik hem perfect genoemd. Nu krijgt hij van mij een dikke 9. Hij gaat i.c.m de 10cm f/5 refractor dan ook zeker mee op de volgende La Palma vakantie.
    Bijlage 20498

    Hier nog zo'n lovende review over de Polaris: http://www.astromart.com/articles/artic ... cle_id=465
    This article was originally published in forum thread: Lofzang op de Vixen Polaris started by Roel View original post